KARATE-DO NE DEMEKTİR?

‘Kara’ boş, ‘te’ el anlamında olup, silahsız el olarak bütünleştirilir. ‘Kara’ aynı zamanda ‘sonu gözükmeyen boşluk’ olarak da ifade edilmektedir. İlk olarak ‘tô’ Çin, ‘de’ el (Çin’in elleri) olarak isimlendirilmiştir. Daha sonra ‘Okinawa te’ (Okinawa’nın elleri) bir sonraki tanım da ise ‘Karate jutsu’ ifadesi kullanıldı. Burada ‘Karate’ karate, ‘jutsu’ da ‘tekniği’ anlamıyla karate tekniği olarak adlandırıldı.

En son şekillenmesi ve ifadesi ise ‘boş, silahsız el’ manasındadır.

El, dünyanın pek çok kültüründe olduğu gibi Uzak Asya kültürlerinde de üretkenliğin sembolüdür. Zıtlık karşılığı olarak sıkılı yumruk gücün, çatışmanın sembolüyken; açık el üretkenliğin, erdemin, barışın ve dostluğun işareti olarak kabul edilir (Ying Yang örneği).

Kısaca karate, yani ‘açık el’ sözcüğü iyi niyet olgusunun öne çıktığı, barışçıl bir hareket olarak ifade edilebilir.

Karate-DO, kendi içerisinde geleneksel ve spor karate olarak ikiye ayrılır. Geleneksel Karate-DO, kişiyi kendisinin en iyisi olması çabası içerisinde tutan bir kişisel gelişim yoludur. Geleneksel Karate-DO’da yarışmacılık ve rekabet algısı yerine insanın egosunu kontrol edebilme becerileri öne çıkar. Spor Karate ise köklerini geleneksel Karate-DO’dan alan ancak olimpizm idealiyle hareket eden modern spor anlayışına sahiptir.

Spor Karate’de yarışmalar; bedensel becerilerin belirli hükümlerle değerlendirilmesi anlayışına dayanan, uluslararası evrensel sportif kurallar çerçevesinde yapılır.

Olgunun savaşçı yanı; sadece kişinin kendi içindeki egosuyla savaşımını, kendisine, çevresine, canlı doğaya karşı saygılı ve adaletli olunması çabasını vurgular.

Alper Cemil YİĞİTOĞLU Milli Antrenör Ulluslar Arası Avrupa Hakemi

Karate Antrenörümüz Aynı zamanda Türkiye Karate Federasyonu Merkez hakem kurulu Sekreteri, Avrupa Hakemi Alper Cemil Yiğitoğlu Yurt içinde yurt dışında ülkemizi en güzel şekilde temsil ediyor hocamıza başarılar dilerim.
13.05.22 Tarihinde Başakşehir spor kulübümüzün sporcuları Aynı Zamanda Ahmet kabaklı ilkokulunun öğrencileri Doğaya saygı projesinde Karate-DO Gösterisi yaptılar büyük beyeni aldılar

08-09 EKİM KARATE İST ŞAMPİYONASI

HOCAMIZ ALPER CEMİL YİĞİTOĞLU VE SPORCULARIMIZ

Spor Salonumuzda Karete DO Proğramı Alper Cemil Yiğitoğlu

nezdinde her Pazertesi – Çarçamba günleri 17:00 İle 19:30 a kadar eğitimlerimiz devam etmektedir.

HAFTALIK DERS PROĞRAMI

GÜNLERKÜÇÜK GRUPGENÇ GRUP
PAZARTESİ18:15-19:3018:15-19:30
ÇARŞAMBA 18:15-19:30 18:15-19:30

TopBack to Top
Open chat
Merhabalar
Size nasıl yardımcı olabilirim ?